Dezynfekcja i ozonowanie – jak wybrać najlepszą metodę?

W obecnych czasach dbanie o higienę jest niesłychanie istotne. W szczególności w dobie pandemii koronawirusa, kiedy to dezynfekcja stała się naszym powszechnym rytuałem. Chociaż na co dzień nie za każdym razem zwracamy uwagę na czystość wnętrz, to warto od czasu do czasu zadbać o dokładne oczyszczenie powietrza w naszym sąsiedztwie.

W tym celu możemy korzystać z ozonowania pomieszczeń.

Ozonowanie to proces, w którym do pomieszczenia wprowadzany jest ozon, gaz rozbudowany z trzech atomów tlenu. W wyniku reakcji z wirusami, bakteriami i grzybami, ozon niszczy je, a tym samym usuwa nieprzyjemne zapachy i oczyszcza powietrze. Odpowiednie ozonowanie wnętrz przeprowadza się specjalnymi generatorami, które wytwarzają bardzo duże ilości ozonu.

Ozonowanie jest skuteczne w dezynfekcji powietrza, ponieważ jest w stanie dotrzeć w właściwie każdy zakamarek pomieszczenia i zneutralizować wirusy, bakterie i grzyby, których nie jesteśmy w stanie wyeliminować tradycyjnymi metodami. W związku z tym, ozonowanie jest zwłaszcza polecane w przypadku alergików, astmatyków, osób z osłabionym układem odpornościowym a także w pomieszczeniach o sporym natężeniu ruchu, takich jak hotele, kina, czy sale konferencyjne.

Warto natomiast pamiętać, że ozon jest gazem drażniącym dla dróg oddechowych i może powodować podrażnienie błon śluzowych oraz kłopoty z oddychaniem. Stąd też, po przeprowadzeniu ozonowania pomieszczenia, warto je wnikliwie wietrzyć przez kilka godzin.

Podsumowując, ozonowanie pomieszczeń to skuteczny sposób na dezynfekcję powietrza i usunięcie nieprzyjemnych zapachów. Choćby może wydawać się kosztowne, to warto nierzadko zainwestować w profesjonalne usługi ozonowania, zwłaszcza w sytuacji pomieszczeń o dużym natężeniu ruchu albo dla osób z alergiami i astmą. Warto jednak pamiętać o dokładnym wietrzeniu pomieszczenia po przeprowadzeniu ozonowania.

Sprawdź tutaj: dezynfekcja po zmarłym łódź.

Opublikowano Kategorie Inne