Gdzie stosuje się skanery 3d?

Technologia 3d okazała się innowacyjna a także bajecznie użyteczna. Znalazła wykorzystanie w różnych dziedzinach życia a także gałęziach gospodarki. Większość z nas kojarzy technikę 3d z projekcjami w filmów w kinach albo z drukowaniem przestrzennym.

Druk 3d, który polega na wytwarzaniu obiektu fizycznego poprzez nakładanie kolejnych warstw użytego materiału, jest stosowany między innymi w medycynie a także w budownictwie do przygotowywania prototypów a także modeli. Co interesujące, drukowanie 3d znalazło też wykorzystanie w przygotowywaniu gotowych komponentów do budowy domów modułowych. Inwestycje tego typu odznaczają się bardzo szybkim w pewnych przypadkach realizacji a także zaangażowaniem mniej licznej ekipy, co wiąże się z redukcją kosztów wzniesienia budynku.
Technologia 3D, co warto wiedzieć na ten temat?
Godną uwagi techniką jest skanowanie 3d, które polega na odwzorowaniu kształtu obiektu lub otoczenia rzeczywistego za pomocą zbierania danych. Gromadzenie informacji dotyczących kształtu obiektu odbywa się za pomocą skanera 3d, który dzięki technologii laserowej projektuje skany nawet ze znacznej odległości. Ta właściwość została wykorzystana w biznesie budowlanej do sporządzania inwentaryzacji budynków trudnodostępnych. Jest to więc technika, która pozwala w bezpieczny sposób zeskanować obiekty, które np grożą zawaleniem albo znajdują się w miejscach o utrudnionym dostępie. Jak się okazuje, skan 3d z powodzeniem jest wykorzystywany w budownictwie do sporządzania precyzyjnych pomiarów, jak również opracowywania modeli a także przygotowywania prototypów. Jedną z najważniejszych właściwości skanowania 3d jest to, że pomiar jest szalenie precyzyjny, dokładność sięga do 1 mm. Jednak skanowanie przestrzenne wykorzystywane jest także w innych branżach a także dziedzinach życia. Dobrym przykładem jest medycyna i projektowanie protez oraz ortez, które doskonale dopasowują się do pacjenta. Też w stomatologii skaner 3d znalazł szerokie zastosowanie do przygotowywania modeli implantów. Jest to technika bezdotykowa, która daje możliwość zebrać wszelkie kluczowe informacje dotyczące kształtu w sposób bezinwazyjny. Skanowanie przestrzenne służy też do digitalizacji zabytków oraz cyfrowej archiwizacji zasobów instytucji kulturalnych.
Polecana strona: mobilny skaner 3d.

Opublikowano Kategorie Inne