Całodobowa opieka nad seniorami

Opieka nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi to niezwykle ważny temat, który dotyka zwiększającej się liczby osób. Stąd też coraz częściej pojawiają się oferty usług związanych z opieką całodobową nad seniorami i osobami niepełnosprawnymi. Wśród nich wyróżnić można hospicjum domowe a także hospicjum stacjonarne.

Jakie są różnice między nimi? Jak wybrać odpowiednią formę opieki dla swoich bliskich? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.
Hospicjum domowe – co to takiego?
Hospicjum domowe to forma opieki nad osobami nieuleczalnie chorymi, której misją jest zapewnienie pacjentowi jak najlepszych warunków do końca życia w domu. Opieka ta ukierunkowana jest nie tylko do samych pacjentów, niemniej jednak również do ich rodzin i bliskich, którzy w skomplikowanym czasie potrzebują wsparcia i pomocy.
W hospicjum domowym pacjent ma zapewnioną opiekę medyczną oraz pielęgnacyjną 24 godziny na dobę. W skład zespołu hospicjum wchodzą lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci, psychologowie a także wolontariusze. Opieka nad pacjentem jest prowadzona zgodnie z jego potrzebami i preferencjami. Dzięki temu pacjent ma poczucie bezpieczeństwa i komfortu, a jego ostatnie chwile spędzone są w sąsiedztwie najbliższych i w domowej atmosferze.
Hospicjum stacjonarne – kiedy warto z niego korzystać?
Hospicjum stacjonarne to placówka, w której pacjent otrzymuje opiekę całodobową, identycznie jak w hospicjum domowym. Różnica polega na tym, że pacjent nie przebywa w domu, a w specjalistycznej placówce. W hospicjum stacjonarnym pacjent otrzymuje kompleksową opiekę medyczną, pielęgnacyjną oraz psychologiczną.
Hospicjum stacjonarne to dobre rozwiązanie w przypadku, gdy pacjent wymaga opieki specjalistycznej lub nie ma sposobów otrzymywania opieki w domu. Placówka ta zapewnia nie tylko i wyłącznie opiekę medyczną, niemniej jednak także stwarza warunki do spędzenia czasu w towarzystwie innych osób, co jest najważniejsze dla samopoczucia pacjenta.

Więcej: Opieka całodobowa nad seniorem.