Produkcja białek rekombinowanych

Produkcja białek rekombinowanych

Współczesna medycyna ma na swoim koncie sporo wspaniałych odkryć, dzięki którym jesteśmy wstanie zapobiegać wielu chorobom, które do niedawna uchodziły za nieuleczalne. Bez wątpienia wciąż wiele chorób jest wciąż nieuleczalnych, dlatego przed nami jest jeszcze więcej wspaniałych odkryć z zakresu medycyny , a oprócz tego biotechnologii. Szczególnie ważny jest rozwój biotechnologii, która umożliwia na odkrycie nowych, nowoczesnych leków , a ponadto ich składników.

Jednym z największych odkryć są białka rekombinowane.
Jeśli chociaż odrobinkę interesujecie się biotechnologią, to na pewno chociaż raz spotkaliście się z tym pojęciem. 1-szy raz zostały użyte w przemyśle w ubiegłym wieku i od razu zostały okrzyknięte przełomowym odkryciem. Kilka lat w przyszłości po wielu testach klinicznych białka te zaczęto używać w medycynie do produkcji leków. Leki biologiczne są stosowane aktualnie przy leczeniu w rzeczywistości wielu chorób. Białka te, zwane inaczej ludzką insuliną, wykorzystuje się powszechnie w terapii chorób onkologicznych, autoimmunologicznych, neurologicznych, genetycznych, krwi, czy wręcz przy zwykłej infekcji.
Początkowo leki posiadały niesamowicie wysoką cenę, gdyż były pozyskiwane tylko i wyłącznie z tkanek żywych organizmów. Produkcja z żywych tkanek białek rekombinowanych była niewyobrażalnie pracochłonna oraz kosztowna. Powodowało to, że ilość dostępnych leków biologicznych była mocno ograniczona, dlatego ich ceny były niesamowicie wysokie. Aktualnie znaleziono już kilka innych sposobności na pozyskiwanie białek rekombinowanych, dlatego ceny leków z udziałem ludzkiej insuliny znacznie spadły i stały się praktycznie powszechne i dostępne dla wszystkich. Ludzka insulina stała się o wiele bardziej powszechna, dzięki niesamowitemu rozwoju biotechnologii. Przeznaczenie szalenie skomplikowanej techniki rekombinacji DNA umożliwiło masową produkcję białek rekombinowanych w specjalnych systemach komórkowych. Są zatem aktualnie wytwarzane w systemach komórkowych drożdży, bakterii, roślin , a ponadto zwierząt.
Leki biologiczne to zdecydowanie najbardziej istotnym zastosowaniem białek rekombinowanych, jednak zdecydowanie niejedynym. Obecnie wiele białek jest używanych przez producentów w przemyśle chemicznym. Zastosowań w przemyśle białek rekombinowanych jest realnie wiele. Wykorzystuje się je między innymi przy produkcji proszków do prania. Oprócz przemysłem chemicznym wykorzystuje się je również w przemyśle spożywczym. Doskonałym przykładem użycia białek rekombinacyjnych w przemyśle spożywczym jest renina, która jest niezbędna do produkcji przepysznych serów podpuszczkowych.
Polecamy: Analizy proteomiczne białek.